چند مدتی بود لبه شیشه میز غذاخوری شکسته بود و تصمیم داشتم شیشه جدید برای میز تهیه کنم و چون قطر شیشه میز هشت میلیمتر بود و اندازه قابل توجه‌ای داشت به این فکر می‌کردم از شیشه شکسته شده کجا میتونم استفاده کنم که به این نتیجه رسیدم بهترین چیز ساخت یک آکواریوم نقلی کوچک هست.

چند روزی فکرم به خودش مشغول کرده بود چون یک آکواریوم معمولی نمی‌خواستم یک چیز خاص می‌خواستم یک دکوری خیلی زیبا.

طرح اولیه آماده کردم اندازه آکواریوم طول۶۰cm عرض۳۲cm ارتفاع۴۸cm و اندازه کل دکور طول۸۵cm و ارتفاع۱۴۵cm که برای این اندازه شیشه کوچک بود برای حل این مشکل و همینطور برش شیشه‌ رفتم پیش دوست عزیزم علیرضا نظری که کارگاه بزرگ شیشه بری داره و زخمت کشید شیشه‌ها و مقدار اندازه‌ای که کم آمده بود برش زد و برایم تهیه کرد.

علیرضا نظری

بعد از تهیه شیشه و خرید وسایل مورد نیاز شروع کردم به ساخت آکواریوم.

آکواریوم

در اولین مرحله شیشه‌ها رو با چسب مرغوب آکواریوم چسب زدم و به مدت ۴۸ ساعت گذاشتم که چسب کامل خودش بگیره بعد از خشک شدن کامل چسب برای تست، آکواریوم پر از آب کردم و خوشبختانه مشکلی نبود.

در مرحله بعد ستون آکواریوم آماده کردم و آن را رنگ‌آمیزی کردم و تنه درختی که از قبل آماده کرده بودم و حسابی به آن سیلر زده بودم به عنوان پایه با پیچ ده سانتیمتری زیر ستون نصب کردم.
آکواریوم

حالا زمان نصب آکواریوم روی ستون و پایه بود بعد از نصب آکواریوم و محکم کردن آن شروع به نصب چوب کلبه آکواریوم کردم از اینجا به بعد کار حساس‌تر می‌شد لبه چوپ‌ها سمباده زدم که بعد نصب درزی بین چوب نباشه به گفته فروشنده چوب معرق افرا،سرخدار،گردو رگه‌دار و چوب توت مناسب کاره من هست.

چوب کلبه با پیچ به ستون آکواریوم محکم کردم و روی پیچ با بتونه چوب پر کردم پشت کلبه درب نصب کردم تا بتونم تمام وسایل آکواریوم (پمپ هوا،آداپتور برق،فیلتر سطلی،کلیدبرق،شیر آب،فیوز و سیم ‌‌کشی) داخلش نصب کنم.

تا اینجای کار همه‌چیز خوب پیش رفته بود حالا نوبت ساخت آسیاب آبی آکواریوم بود چون پایه آسیاب آبی داخل آب قرار میگرفت از چوب استفاده نکردم و با کمک همسر هنرمند و عزیزم کاشی شکسته کار کردم دو عدد سوراخ روی پایه ایجاد کردم که پناهگاه ماهیان آکواریوم باشه. بعد تمام شدن کار کاشی شکسته دور آسیاب آبی با چوب پوشاندم قسمت داخل آسیاب آبی ماژول قوی تولید بخار سرد با قابلیت تولید حجم بخار ۵۵۰ML در ساعت نصب کردم و برای کنترل شدت بخار دهی از دیمر DC استفاده کردم.

حالا نوبت سنباده‌کاری بود اول کل کار سنباده زبر زدم تا کار یک دست بشه بعد سنباده نرم کار کردم و یک‌دست سیلر روی کار اجرا کردم بعد از خشک شدن کامل سیلر، پولیش زدم و در آخر یک دست کیلر روی کار اجرا کردم و بعد از خشک شدن مجددا روی کار پولیش نرم انجام دادم.

تمام لوازم آکواریوم نصب کردم و چیدمان دکور آکواریوم با استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب, سنگ , گیاهان طبیعی انجام دادم و آبگیری کردم حدود یک ماه بدون ماهی آکواریوم تست کردم تا چرخه آکواریوم کامل بشه و مشکلات احتمالی برطرف کنم که خشبختانه مشکلی نبود.

بعداز گذشت یک ماه شروع کردم به خرید ماهی اول دوتا کت بوته‌ای گرفتم و بعد چند روز تعداد ۱۰عدد تترانئون به آکواریوم اضافه کردم و در آخر پنج عدد میگو و دو عدد آنجل کوچک اضافه کردم.

آکواریوم

با اضافه کردن ماهی زیبایی آکواریوم چندبرابر شد یک مطلب درمورد آکواریوم خونده بودم که گفته بود:

بر پایه مطالعات روانشناختی ثابت شده است که تماشای یک آکواریوم برای مدت ۱۵ دقیقه آرامش ۲۴ ساعته را برای شما به ارمغان خواهد آورد و همچنین آکواریوم تاثیرات اثبات شده ای در جهت کاهش درد دارد و به همین دلیل است که مطب پزشکان و هتل‌ها یکی از مطلوب ترین شرایط برای استفاده از آکواریوم است.همچنین آکواریوم بر بیماری هایی مانند آلزایمر نیز بسیار تاثیر گذار است.

و در آخر فیلم کوتاه از آکواریوم دست ساز خودم قرار می‌دهم امیدوارم لذت برده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *